Folders |
2013 Results - Bucknell Bison Indoor OpenerPublished by
Website:Click here Licensed to Bucknell University HY-TEK's Meet Manager 12/7/2013 06:35 PM
Bison Opener - 12/7/2013
Bucknell University Gerhard Fieldhouse
Results
Women 60 Meter Dash
================================================================
ECAC: E 7.68
Bucknell: B 7.74 2013 Sasha Hornock
Facility: F 7.47 2012 M. Jackson, UMBC
Name Year School Prelims
================================================================
Heat 1 Preliminaries
1 Lauren Ellsworth Shippensburg 7.77q
2 Nailah Johnson UMBC 7.97q
3 Monique Clemons Shippensburg 8.04q
4 Liz Daniels Bucknell 8.27
5 Bria Jones York (Pa.) 8.35
6 Mikaila White Kutztown 8.42
7 Manouchka Paulemont Susquehanna 8.59
8 Rachel Venner Penn State T 8.86
Heat 2 Preliminaries
1 Kim Nagotko Bucknell 7.84q
2 D'Nique Phillip UMBC 7.87q
3 Caleigh Coates Kutztown 8.16
3 Yaneshia Gaston Shippensburg 8.16
5 Allison Van Zant Kutztown 8.32
6 Cierra Plesnar Shippensburg 8.38
7 Leah Laughlin Penn State T 8.85
8 Danielle Joyner Penn State T 9.04
Heat 3 Preliminaries
1 Gabrielle McIntosh St. Francis 7.96q
1 Mercedes Tillman UMBC 7.96q
3 Mirabel Nkenke Georgetown 8.05q
4 Carly Reiner Bucknell 8.07q
5 Torrey Hollis Kutztown 8.14q
6 Erika Shawver Lock Haven 8.45
7 Thanida Sermsuwan Susquehanna 8.70
8 Laura Gerraputa York (Pa.) 8.74
Heat 4 Preliminaries
1 Deseree King Georgetown 7.79q
2 Lauren Channer Flight Track 8.07q
3 Valerie Mizansky Kutztown 8.16
4 Carly Petney St. Francis 8.17
5 Kyle Stewart Bucknell 8.18
6 Samantha Szewczak Lock Haven 8.34
7 Khaddisha Arnold Shippensburg 8.43
8 Elizabeth Brennan Lock Haven 8.74
Heat 5 Preliminaries
1 Brittany Johnson St. Francis 7.75q
2 Mykael Dixon St. Francis 8.05q
3 Destiny Distasio Kutztown 8.12q
4 Tessa Seale UMBC 8.15q
5 Jasmine Mitchell Susquehanna 8.17
6 Haley Schlechter Penn State T 8.37
7 Jessica Stecklein Penn State T 8.44
Women 60 Meter Dash
================================================================
ECAC: E 7.68
Bucknell: B 7.74 2013 Sasha Hornock
Facility: F 7.47 2012 M. Jackson, UMBC
Name Year School Finals
================================================================
Section 1 Finals
1 Mykael Dixon St. Francis 8.00
2 Mirabel Nkenke Georgetown 8.07
3 Monique Clemons Shippensburg 8.08
4 Destiny Distasio Kutztown 8.09
4 Lauren Channer Flight Track 8.09
6 Carly Reiner Bucknell 8.16
6 Tessa Seale UMBC 8.16
8 Torrey Hollis Kutztown 8.18
Section 2 Finals
1 Brittany Johnson St. Francis 7.74
2 Lauren Ellsworth Shippensburg 7.80
3 D'Nique Phillip UMBC 7.86
4 Kim Nagotko Bucknell 7.89
5 Deseree King Georgetown 7.94
6 Mercedes Tillman UMBC 7.97
7 Nailah Johnson UMBC 8.00
8 Gabrielle McIntosh St. Francis 8.07
Women 200 Meter Dash
================================================================
ECAC: E 25.42
Bucknell: B 24.65 2013 Kim Nagotko
Facility: F 24.52 2003 M. Hargove, Georgetown
Name Year School Finals
================================================================
Section 1
1 Angelina Shadwick Bloomsburg 29.16
2 Rachel Venner Penn State T 29.99
3 Danielle Joyner Penn State T 31.34
Section 2
1 Sierra Murray Penn State T 28.75
2 Kate Sparks Penn State T 28.80
3 Manouchka Paulemont Susquehanna 29.13
4 Thanida Sermsuwan Susquehanna 29.63
5 Leah Laughlin Penn State T 32.18
Section 3
1 Lauren Tusar Penn State T 27.12
2 Haley Schlechter Penn State T 27.45
3 Bria Jones York (Pa.) 28.23
4 Daniesa Lyles Shippensburg 28.40
Section 4
1 Kyle Stewart Bucknell 26.87
2 Torrey Hollis Kutztown 27.75
3 Samantha Szewczak Lock Haven 27.98
4 Jordan Ball Lock Haven 28.27
5 Khaddisha Arnold Shippensburg 28.55
Section 5
1 Kim Lapszynski Bucknell 26.57
2 Wynnie Green Lock Haven 27.09
3 Jasmine Mitchell Susquehanna 27.37
4 Cierra Plesnar Shippensburg 29.17
Section 6
1 Liz Daniels Bucknell 26.95
2 Taylor Doaty Georgetown 27.35
3 Laura Gerraputa York (Pa.) 28.54
Section 7
1 Mykael Dixon St. Francis 26.27
2 Yaneshia Gaston Shippensburg 26.50
3 Danesha Butler Shippensburg 26.55
4 Gabrielle McIntosh St. Francis 26.90
Section 8
1 Megan Lundy Shippensburg 26.51
2 Keishawnna Burts St. Francis 26.56
3 Evan Dangerfield Kutztown 26.81
4 Allison Van Zant Kutztown 27.77
Section 9
1 Brittany Johnson St. Francis 25.12E
2 Paris Cotman St. Francis 25.24E
3 Lauren Ellsworth Shippensburg 25.70
4 Lauren Channer Flight Track 27.55
Women 300 Meter Dash
================================================================
Bucknell: B 40.65 2012 Jenni Zymet
Facility: F 39.61 2009 A. Johnson, Georgetown
Name Year School Finals
================================================================
Section 1
1 Jamie DeSanto Lock Haven 46.01
2 Megan Grady Susquehanna 47.32
3 Hanna Greenfield Bucknell 47.54
Section 2
1 Carly Petney St. Francis 44.97
2 Jennifer Tims Susquehanna 46.36
3 Hannah Perkins Susquehanna 46.85
Section 3
1 Allison Sharkey Bucknell 42.66
2 Jasmine McCormick McDaniel 44.16
3 Erika Shawver Lock Haven 44.39
4 Elizabeth Brennan Lock Haven 45.50
Section 4
1 Deseree King Georgetown 40.23
2 Mirabel Nkenke Georgetown 40.85
3 Jenn Silvestri Bucknell 41.69
4 Bria Evans Kutztown 44.30
5 Josie Bachman Penn State T 45.32
Women 400 Meter Dash
================================================================
ECAC: E 57.79
Bucknell: B 56.74 2000 Yetunde Daniels
Facility: F 55.07 2006 L. McNary, Howard
Name Year School Finals
================================================================
Section 1
1 Michelle Hannon Penn State T 1:04.51
2 Rachel Miller Penn State T 1:04.64
3 Hannah Perkins Susquehanna 1:04.92
4 Gabby Verruni Susquehanna 1:09.42
5 Hanan Allen Penn State T 1:10.62
Section 2
1 Eryn Spangler Susquehanna 1:00.12
2 Meghan Reynolds Penn State T 1:01.24
3 Alyssa Barthelmes Bloomsburg 1:01.85
4 Emily Cronise York (Pa.) 1:03.14
5 Montana Mitchell Bucknell 1:03.94
Section 3
1 Jordan Ball Lock Haven 1:01.48
2 Rachel Haupt Shippensburg 1:01.49
3 Laura Kibathi Shippensburg 1:02.71
4 Evan Dangerfield Kutztown 1:03.08
Section 4
1 Briana Fells Shippensburg 1:00.34
2 Alexis Rankin Bloomsburg 1:01.01
3 Monique Clemons Shippensburg 1:01.11
4 Laura Papili Bucknell 1:02.43
Section 5
1 Paris Cotman St. Francis 56.97E
2 Megan Lundy Shippensburg 57.33E
3 Jennifer Zymet Bucknell 58.05
4 Keishawnna Burts St. Francis 59.61
5 Wynnie Green Lock Haven 59.73
Women 500 Meter Run
================================================================
ECAC: E 1:17.01
Bucknell: B 1:14.25 2009 Megan Hathaway
Facility: F 1:13.22 2000 J. Helms, Navy
Name Year School Finals
================================================================
Section 1
1 Nicole Boldosser Kutztown 1:22.77
2 Brandy Nice Kutztown 1:22.86
3 Michelle Merian Bloomsburg 1:27.59
4 Kendra Jones York (Pa.) 1:37.67
5 Lucy Benson McDaniel 1:38.75
Section 2
1 Jennifer Horner Bucknell 1:22.12
2 Zoe Bongiovanni Bloomsburg 1:22.77
3 Kayla Swartz Bloomsburg 1:23.19
4 Briana Young UMBC 1:23.20
5 Acacia Urian St. Francis 1:23.22
Section 3
1 Kalane Abbey UMBC 1:21.71
2 Emily Cronise York (Pa.) 1:22.27
3 Jessica Segeleon Bloomsburg 1:22.99
4 Elyse Pettaway Bucknell 1:26.17
Section 4
1 Becca Deloache Georgetown 1:17.86
2 Shanique Dasilva Georgetown 1:18.04
3 Erin Horleman Bucknell 1:18.53
4 Kristen Walsh Georgetown 1:19.94
5 Olivia Lopes Unattached 1:22.99
Women 800 Meter Run
================================================================
ECAC: E 2:15.99
Bucknell: B 2:09.08 2002 Stephanie Bango
Facility: F 2:09.64 1984 T. Hart, Penn St.
Name Year School Finals
================================================================
Section 1
1 Chloe Allen-Gorman McDaniel 2:23.09
2 Deborah Adelola UMBC 2:24.14
3 Danielle DiCello St. Francis 2:25.59
4 Lauren Lamoureux Bucknell 2:25.81
5 Taylor Davenport Penn State T 2:30.13
6 Danielle Chaney Kutztown 2:31.27
7 Elena Shields Lock Haven 2:32.49
8 Katie Kravitz Lock Haven 2:39.59
Section 2
1 Kiana Tucker Unattached 2:21.93
2 Reagan Cerney Bucknell 2:22.11
3 Lynne Deckel UMBC 2:24.84
4 Seline Tan-Torres Bucknell 2:24.88
5 Essence Fredericks UMBC 2:26.18
6 Elise Allen UMBC 2:28.78
Women 1 Mile Run
================================================================
ECAC: E 5:01.99
Bucknell: B 4:49.99 2013 Caroline Tolli
Facility: F 4:42.13 2006 R. Donaahue, Unattached
Name Year School Finals
================================================================
Section 1
1 Ashley West Susquehanna 5:13.58
2 Mary Katherine Kulp UMBC 5:14.07
3 Katie Govatos Unattached 5:18.56
4 Erin Holbrook Bucknell 5:29.77
5 Sophia Cologer UMBC 6:11.02
Section 2
1 Beth Braunegg Bucknell 5:04.09
2 Shanique Dasilva Georgetown 5:05.07
3 Becca Deloache Georgetown 5:06.16
4 Hana Casalnova Bucknell 5:07.03
5 Morgan Roche Bucknell 5:12.61
6 Betsy Edinger Bucknell 5:17.09
7 Emily Waksmunski Bucknell 5:20.70
8 Angelina Oputa UMBC 5:26.38
-- Kylie Pearse Bucknell DNF
-- Kristen Walsh Georgetown DNF
Women 3000 Meter Run
================================================================
ECAC: E 10:04.07
Bucknell: B 9:46.27 1985 Gabi Czaja
Facility: F 9:26.60 1980 Carolyn Ihrig, Penn St.
Name Year School Finals
================================================================
Section 1
1 Cindy Alms UMBC 10:58.37
2 Ashley Bauer Kutztown 11:13.52
3 Katelyn Callaghan UMBC 11:19.64
4 Alison Dillon Bucknell 11:34.05
5 Kiki Mullikin Penn State T 11:41.85
6 Catherine Kobza Bucknell 12:35.15
Women 5000 Meter Run
================================================================
ECAC: E 17:41.70
Bucknell: B 16:56.76 1985 Gabi Czaja
Facility: F 16:34.71 2012 K. Spratford, Shippensburg
Name Year School Finals
================================================================
1 Lauren Lehman Bloomsburg 17:53.48
2 Victoria Davis Unat-Bloomsb 17:54.14
3 Maddie Dulac Bucknell 17:57.45
4 Steph Pryor Shippensburg 18:38.94
5 Harmony Roche UMBC 18:45.20
6 Courtney Werner Bloomsburg 18:50.03
7 Kate Dodds Bloomsburg 19:02.24
8 Kate Levinson Moorestown D 19:27.34
Women 60 Meter Hurdles
================================================================
ECAC: E 8.80
Bucknell: B 8.78 2007 Catherine Trentacoste
Facility: F 8.42 2009 L. Buckley, Howard
Name Year School Prelims
================================================================
Heat 1 Preliminaries
1 Daniesa Lyles Shippensburg 9.32q
2 Paulette Fogle UMBC 9.39q
3 Mikaila White Kutztown 9.47q
4 Rachel Haupt Shippensburg 9.60q
5 Hanna Greenfield Bucknell 9.76q
6 Autumn Crouse Kutztown 10.02q
7 Angelina Shadwick Bloomsburg 10.19
8 Camilla De Araujo Susquehanna 11.36
Heat 2 Preliminaries
1 Lyndsay Barna Shippensburg 9.34q
2 Briana Young UMBC 9.74q
3 Taylor Doaty Georgetown 9.80q
4 Christina Descano Kutztown 9.95q
5 Sierra Murray Penn State T 10.03q
6 Jennifer Nagy Susquehanna 10.32
7 Alisha Beeman UMBC 11.02
8 Victoria Schaffer Kutztown 11.23
Heat 3 Preliminaries
1 Danesha Butler Shippensburg 9.33q
2 Torrey Hollis Kutztown 9.34q
3 Diana Sainvil Georgetown 9.35q
4 Madeleine Entwistle UMBC 9.36q
5 Haley Kramer Bloomsburg 9.96q
6 Amanda Darling Bloomsburg 10.21
7 Jasmine McCormick McDaniel 10.97
Women 60 Meter Hurdles
================================================================
ECAC: E 8.80
Bucknell: B 8.78 2007 Catherine Trentacoste
Facility: F 8.42 2009 L. Buckley, Howard
Name Year School Finals
================================================================
Section 1 Finals
1 Taylor Doaty Georgetown 9.41
2 Hanna Greenfield Bucknell 9.58
3 Briana Young UMBC 9.61
4 Rachel Haupt Shippensburg 9.64
5 Autumn Crouse Kutztown 9.89
5 Christina Descano Kutztown 9.89
7 Sierra Murray Penn State T 10.44
Section 2 Finals
1 Daniesa Lyles Shippensburg 9.24
2 Torrey Hollis Kutztown 9.26
3 Paulette Fogle UMBC 9.30
4 Danesha Butler Shippensburg 9.32
5 Madeleine Entwistle UMBC 9.34
6 Lyndsay Barna Shippensburg 9.45
7 Mikaila White Kutztown 9.48
8 Diana Sainvil Georgetown 9.51
Women 4x400 Meter Relay
================================================================
ECAC: E 3:55.12
Bucknell: B 3:46.28 2013 Zymet, Bridle, Hornock, Nagotko
Facility: F 3:46.32 2000 Maryland
School Finals
================================================================
Section 1
1 Umbc 'C' 4:11.70
1) Elise Allen 2) Lynne Deckel
3) Angelina Oputa 4) Essence Fredericks
2 Bucknell 'C' 4:13.73
1) Liz Daniels 2) Andrea Bourgal
3) Elyse Pettaway 4) Kyle Stewart
3 Bucknell 'D' 4:15.49
1) Jennifer Horner 2) Kyle Stewart
3) Morgan Roche 4) Lauren Lamoureux
4 Lock Haven 'B' 4:17.19
1) Megan Borigo 2) Erika Shawver
3) Samantha Szewczak 4) Katie Kravitz
5 Kutztown 'B' 4:19.39
1) Valerie Mizansky 2) Mikaila White
3) Danielle Chaney 4) Allison Van Zant
6 St. Francis (Pa.) 'B' 4:21.78
1) Acacia Urian 2) Taylor King-Brothers
3) Gabrielle McIntosh 4) Danielle DiCello
7 Bloomsburg 'B' 4:22.16
1) Joselyn Estrada-Pascual 2) Haley Kramer
3) Michelle Merian 4) Alexis Rankin
8 Penn State T&F Club 'A' 4:24.48
1) Hanan Allen 2) Meghan Reynolds
3) Taylor Davenport 4) Josie Bachman
-- Kutztown 'C' DNF
1) Caleigh Coates 2) Christina Descano
3) Autumn Crouse 4) Rachel Eshleman
Section 2
1 Umbc 'B' 4:06.11
1) D'Nique Phillip 2) Briana Young
3) Nailah Johnson 4) Mercedes Tillman
2 Bucknell 'B' 4:06.76
1) Reagan Cerney 2) Seline Tan-Torres
3) Laura Papili 4) Allison Sharkey
3 Lock Haven 'A' 4:13.16
1) Elizabeth Brennan 2) Wynnie Green
3) Elena Shields 4) Jordan Ball
4 Bloomsburg 'A' 4:14.88
1) Alyssa Barthelmes 2) Zoe Bongiovanni
3) Amanda Darling 4) Megan Deptula
-- Shippensburg 'B' DNF
1) Laura Kibathi 2) Lauren Ellsworth
3) Danesha Butler 4) Yaneshia Gaston
Section 3
1 Umbc 'A' 3:57.46
1) Kalane Abbey 2) Paulette Fogle
3) Marie Yuille 4) Deborah Adelola
2 Bucknell 'A' 3:58.34
1) Jennifer Zymet 2) Erin Horleman
3) Kim Nagotko 4) Jenn Silvestri
3 Shippensburg 'A' 4:02.47
1) Briana Fells 2) Monique Clemons
3) Rachel Haupt 4) Megan Lundy
4 Kutztown 'A' 4:19.86
1) Evan Dangerfield 2) Nicole Boldosser
3) Brandy Nice 4) Bria Evans
-- St. Francis (Pa.) 'A' DNF
1) Keishawnna Burts 2) Mykael Dixon
3) Brittany Johnson 4) Paris Cotman
Women High Jump
==========================================================================
ECAC: E 1.70m
Bucknell: B 5-08 2010 Amy Mantush
Facility: F 5-10 1982 K. Gaito, Open
Name Year School Finals
==========================================================================
Flight 1
1 Rachel Eshleman Kutztown 1.70mE 5-07.00
1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 1.72
P O O OXX XXO XXX
2 Alisha Beeman UMBC 1.65m 5-05.00
1.50 1.55 1.60 1.65 1.70
P P O XO XXX
3 Devon McDonald Bucknell 1.60m 5-03.00
1.50 1.55 1.60 1.65
O XO XO XXX
3 Lauryn Solt Shippensburg 1.60m 5-03.00
1.50 1.55 1.60 1.65
O O XXO XXX
3 Laura Lutzker Bucknell 1.60m 5-03.00
1.50 1.55 1.60 1.65
O O O XXX
3 Joselyn Estrada-Pascual Bloomsburg 1.60m 5-03.00
1.50 1.55 1.60 1.65
O O XO XXX
7 Sarah Kimsey Kutztown 1.55m 5-01.00
1.50 1.55 1.60
O XO XXX
7 Rebecca Tooker Kutztown 1.55m 5-01.00
1.50 1.55 1.60
O XXO XXX
7 Megan Kirk Bucknell 1.55m 5-01.00
1.50 1.55 1.60
O O XXX
10 Maeghan Sondermann Shippensburg 1.50m 4-11.00
1.50 1.55
XO XXX
10 Gabrielle Eckles-Shehadi Bucknell 1.50m 4-11.00
1.50 1.55
O XXX
-- Jamie DeSanto Lock Haven NH
1.50
XXX
-- Victoria Schaffer Kutztown NH
1.50
XXX
Women Pole Vault
==========================================================================
ECAC: E 3.60m
Bucknell: B 13-05.50 2005 Melanie Buczko
Facility: F 13-04.25 2007 M. Buczko, Bucknell
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Kellie Bresz Shippensburg 3.45m 11-03.75
2.85 3.00 3.15 3.30 3.45 3.60
P P O O XO XXX
1 Emma Sullivan Kutztown 3.45m 11-03.75
2.85 3.00 3.15 3.30 3.45 3.60
P P O XO XXO XXX
1 Emily Ando Bucknell 3.45m 11-03.75
2.85 3.00 3.15 3.30 3.45 3.60
P P O O XO XXX
1 Ellie Ressler Shippensburg 3.45m 11-03.75
2.85 3.00 3.15 3.30 3.45 3.60
P P P O O XXX
5 Autumn Schellenberger Bucknell 3.30m 10-10.00
2.85 3.00 3.15 3.30 3.45
P O O O XXX
5 Kelsey Davis Bloomsburg 3.30m 10-10.00
2.85 3.00 3.15 3.30 3.45
P P O O XXX
5 Justine Ebbert Kutztown 3.30m 10-10.00
2.85 3.00 3.15 3.30 3.45
XXO O XO XO XXX
8 Destiny Distasio Kutztown 3.15m 10-04.00
2.85 3.00 3.15 3.30
P O O XXX
8 Yanelis Mestre Bucknell 3.15m 10-04.00
2.85 3.00 3.15 3.30
P O O XX
8 Rebekka Vuojolainen Bucknell 3.15m 10-04.00
2.85 3.00 3.15 3.30
P O XO XXX
11 Casey Lehecka Unattached 3.00m 9-10.00
2.85 3.00 3.15
XO O XXX
11 Megan Borigo Lock Haven 3.00m 9-10.00
2.85 3.00 3.15
O O XXX
11 Kristin Sundy Bucknell 3.00m 9-10.00
2.85 3.00 3.15
O O XXX
11 Caitlyn Davis UMBC 3.00m 9-10.00
2.85 3.00 3.15
XO O XXX
15 Jess Gill Shippensburg 2.85m 9-04.25
2.85 3.00
XO XXX
15 Bethany Miller York (Pa.) 2.85m 9-04.25
2.85 3.00
O XXX
15 Julie Scales Susquehanna 2.85m 9-04.25
2.85 3.00
O XXX
-- Alexie Pincus Unattached NH
2.85
XXX
-- Victoria Soltys Bloomsburg NH
2.85
XXX
-- Audra Ortiz Bloomsburg NH
2.85
XXX
-- Danielle Coons Unattached NH
2.85
XXX
-- Morgan Mercer St. Francis NH
2.85
XXX
-- Caleigh Coates Kutztown NH
2.85
XXX
-- Emily Wicker Shippensburg NH
2.85
XXX
Women Long Jump
==========================================================================
ECAC: E 5.70m
Bucknell: B 19-01.50 1998 Jen Rice
Facility: F 20-08 1997 A. Brown, George Mason
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Lauren Tusar Penn State T 5.15m 16-10.75
FOUL 5.15m FOUL FOUL 4.91m FOUL
2 Christina Descano Kutztown 5.04m 16-06.50
FOUL FOUL 5.04m FOUL FOUL PASS
3 Kaylee Caruso Bloomsburg 5.01m 16-05.25
4.94m 5.01m 4.96m
4 Jennifer Tims Susquehanna 4.69m 15-04.75
PASS PASS 4.69m
5 Valerie Mizansky Kutztown 4.63m 15-02.25
PASS 4.63m PASS
-- Melanie Schramm Susquehanna FOUL
FOUL PASS FOUL
-- Laura Gerraputa York (Pa.) FOUL
PASS PASS FOUL
-- Dana Mangano York (Pa.) FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Megan Deptula Bloomsburg FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Kiara Smith Bloomsburg DNF
PASS PASS PASS
-- Autumn Crouse Kutztown DNF
PASS PASS PASS
Flight 2
1 Alyssa Cardillo Bucknell 5.38m 17-08.00
5.36m FOUL 5.37m 5.38m 5.34m 5.20m
2 Kim Lapszynski Bucknell 5.24m 17-02.25
5.24m FOUL 5.07m FOUL FOUL FOUL
3 Jasmine Campbell St. Francis 5.21m 17-01.25
FOUL FOUL 5.11m 5.21m FOUL FOUL
4 Abigale Slonski UMBC 5.13m 16-10.00
FOUL FOUL 5.07m FOUL 5.08m 5.13m
5 Lyndsay Barna Shippensburg 5.12m 16-09.75
FOUL 5.12m FOUL FOUL FOUL FOUL
6 Alisha Beeman UMBC 5.07m 16-07.75
PASS 5.07m 5.05m PASS FOUL 4.89m
7 Ebonique Jones Unattached 4.94m 16-02.50
FOUL 4.94m FOUL
8 Carly Reiner Bucknell 4.93m 16-02.25
4.93m 4.89m FOUL
9 Damaris Schrum Shippensburg 4.86m 15-11.50
4.73m 4.86m FOUL
10 Taylor King-Brothers St. Francis 4.71m 15-05.50
4.71m PASS PASS
-- Devon McDonald Bucknell FOUL
FOUL FOUL FOUL
Women Triple Jump
==========================================================================
ECAC: E 11.90m
Bucknell: B 41-01.50 1988 Jill Wise
Facility: F 40-09.50 1999 D. Brown, Cornell
Name Year School Finals
==========================================================================
Flight 1
1 Carly Reiner Bucknell 10.69m 35-01.00
FOUL 10.59m 10.44m 10.69m 10.62m 10.56m
2 Thanida Sermsuwan Susquehanna 10.65m 34-11.25
10.65m 10.37m 10.27m 10.26m 10.32m 10.38m
3 Rebecca Tooker Kutztown 10.39m 34-01.25
FOUL FOUL 10.18m FOUL 10.39m 10.28m
4 Lauryn Solt Shippensburg 10.31m 33-10.00
10.31m 10.28m FOUL PASS PASS PASS
5 Sarah Kimsey Kutztown 10.27m 33-08.50
FOUL 10.19m FOUL FOUL FOUL 10.27m
6 Jessica Matsinger Bucknell 10.19m 33-05.25
10.19m FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
6 Sierra Rogers Unattached 10.19m 33-05.25
10.10m 10.19m FOUL FOUL FOUL FOUL
-- Jasmine Campbell St. Francis FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Dana Mangano York (Pa.) FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Rebekka Vuojolainen Bucknell FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Melanie Schramm Susquehanna FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Damaris Schrum Shippensburg FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Jennifer Tims Susquehanna FOUL
FOUL FOUL FOUL FOUL
Women Shot Put
==========================================================================
ECAC: E 13.50m
Bucknell: B 47-10.75 2010 Chelsey Musante
Facility: F 55-04.25 2002 C. Borel, UMBC
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Vanita Moses Unattached 11.87m 38-11.50
11.11m FOUL 11.87m PASS PASS PASS
2 Leah Skedel St. Francis 11.72m 38-05.50
ND 10.81m 11.72m 11.31m 10.46m FOUL
3 Meghan Hallick Bloomsburg 11.62m 38-01.50
ND 10.66m 11.62m 9.91m 11.18m FOUL
4 Abbey Rhodes York (Pa.) 11.16m 36-07.50
11.12m 11.09m 11.16m 10.59m 10.96m FOUL
5 Tayler Harkins Bloomsburg 11.12m 36-05.75
10.82m FOUL 11.12m
6 Victoria Schaffer Kutztown 10.92m 35-10.00
10.92m ND ND
-- Gabrielle Carson Lock Haven ND
ND ND ND
-- Jessica Spayd Lock Haven ND
ND ND ND
-- Brianna Davis Shippensburg ND
ND ND ND
-- Ellie Sikorskas Lock Haven ND
ND ND ND
-- Madison Montalto Bloomsburg ND
ND ND ND
-- Courtney Boyer Lock Haven FOUL
FOUL ND FOUL
-- Abbey Noble Lock Haven FOUL
FOUL FOUL ND
Flight 2
1 Elizabeth Ross Shippensburg 13.47m 44-02.50
11.29m 13.47m 12.93m 12.87m 13.04m FOUL
2 Sophia Nnadi Bucknell 12.98m 42-07.00
12.98m FOUL FOUL FOUL 12.22m FOUL
3 Nneoma Edokobi UMBC 12.91m 42-04.25
12.06m 12.91m FOUL FOUL FOUL 12.14m
4 Jordan Collins St. Francis 11.72m 38-05.50
11.19m 11.26m 11.72m 11.58m 11.55m 11.35m
5 Tara Lee Bucknell 11.15m 36-07.00
11.15m ND ND
6 Abigail Brundage Bucknell 11.01m 36-01.50
11.01m FOUL FOUL
7 Ivona Mikulic St. Francis 10.98m 36-00.25
FOUL 10.98m ND
8 Diana Hassan St. Francis 10.87m 35-08.00
ND 10.84m 10.87m
9 Samantha Nelson Shippensburg 10.77m 35-04.00
ND 10.77m FOUL
10 Kate Sparks Penn State T 10.63m 34-10.50
ND ND 10.63m
-- Clarissa Winter Lock Haven ND
ND ND ND
-- Jennifer Nelson UMBC FOUL
FOUL ND ND
-- Emma Mayne UMBC FOUL
ND ND FOUL
Women Weight Throw
==========================================================================
ECAC: E 16.00m
Bucknell: B 65-07.50 2007 Marjorie Grap
Facility: F 68-06.50 2006 J. Leatherman, Unattached
Name Year School Finals
==========================================================================
Flight 1
1 Samantha Nelson Shippensburg 14.60m 47-11.00
14.00m 14.17m 14.60m 14.25m 13.91m 13.37m
2 Tayler Harkins Bloomsburg 14.12m 46-04.00
13.81m 14.12m 13.42m FOUL 13.38m FOUL
3 Brianna Davis Shippensburg 13.28m 43-07.00
12.28m 13.10m 13.28m
4 Diana Hassan St. Francis 13.20m 43-03.75
13.08m 13.20m 12.53m
5 Meghan Hallick Bloomsburg 12.62m 41-05.00
ND 12.62m ND
6 Abigail Brundage Bucknell 12.58m 41-03.25
12.24m ND 12.58m
7 Tara Lee Bucknell 12.39m 40-07.75
12.39m FOUL ND
-- Ellen Kalnins Bucknell ND
ND ND ND
-- Abbey Noble Lock Haven FOUL
FOUL ND FOUL
-- Gabrielle Carson Lock Haven FOUL
ND FOUL ND
-- Adrienne Puglia Lock Haven FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Madison Montalto Bloomsburg FOUL
FOUL ND ND
Flight 2
1 Vanita Moses Unattached 18.03mE 59-02.00
18.03m 17.36m FOUL FOUL 17.22m 17.41m
2 Rosealine Farrell Kutztown 15.74m 51-07.75
14.72m 15.65m 15.52m 15.74m 14.76m 15.07m
3 Sophia Nnadi Bucknell 15.23m 49-11.75
13.87m 15.23m 14.09m FOUL FOUL 14.82m
4 Jordan Collins St. Francis 14.31m 46-11.50
13.28m 13.47m 13.96m 13.21m 14.31m 14.14m
5 Ivona Mikulic St. Francis 13.92m 45-08.00
FOUL 12.53m 13.60m 13.55m 13.92m 13.58m
6 Jennifer Nelson UMBC 13.78m 45-02.50
13.60m 13.62m FOUL 13.78m 12.89m 13.48m
7 Jessica Cherry Lock Haven 13.39m 43-11.25
13.00m 12.75m 13.39m
8 Nneoma Edokobi UMBC 12.95m 42-06.00
FOUL 12.85m 12.95m
9 Liz Tanner Lock Haven 12.67m 41-07.00
12.67m FOUL 12.51m
10 Ellie Sikorskas Lock Haven 12.27m 40-03.25
12.27m 12.21m 12.21m
-- Abbey Rhodes York (Pa.) ND
ND ND ND
-- Elizabeth Ross Shippensburg FOUL
ND FOUL FOUL
Men 60 Meter Dash
================================================================
IC4A: I 6.98
Bucknell: B 6.84 2012 Justin Hicks
Facility: F 6.72 2004 P. Obuon, VMI
Name Year School Prelims
================================================================
Heat 1 Preliminaries
1 Patryk Najbar Bucknell 7.05q
2 Trae Proctor Unattached 7.21q
3 wendell Forbes Unattached 7.56
4 Alex Bellott Penn State T 7.79
5 Jeff Gold Unattached 7.81
6 Tony DiSalvo Unattached 7.87
7 Kevin Craig Susquehanna 8.05
Heat 2 Preliminaries
1 Daryian Miles St. Francis 7.08q
2 Malachi Bostic-Wattley Bucknell 7.14q
3 Devon Walker Unattached 7.16q
4 Richard Gatewood Kutztown 7.33
5 Braeden Rembert Kutztown 7.34
6 Tim Pechart York (Pa.) 7.68
7 Matthew Merritt Shippensburg 7.71
Heat 3 Preliminaries
1 Kwane Hayle Susquehanna I 6.97q
2 Daniel Gevirtz Bucknell 7.22q
3 Ryan Banta York (Pa.) 7.26q
4 Michael Terwilliger Susquehanna 7.51
5 Loi Nguyen McDaniel 7.76
6 Nelson Beimfohr Shippensburg 8.20
7 Michael Kacer Achilles Fre 8.21
-- Devon Fisher Shippensburg FS
Heat 4 Preliminaries
1 Corey King Lock Haven 7.12q
2 Tyler Ford UMBC 7.14q
3 Alex Reese Penn State T 7.49
4 Ramsey Nasser Penn State T 7.57
5 John Follety York (Pa.) 7.68
Heat 5 Preliminaries
1 Matthew Kujawski Shippensburg 7.00q
2 Josiah Owhe Penn State T 7.28q
3 Kyle Baker UMBC 7.34
4 Ryan Van Fleet Penn State T 7.55
5 Danny Meyer Shippensburg 7.63
6 Kyle Dunn McDaniel 7.66
Heat 6 Preliminaries
1 Romarr Mayle Shippensburg 7.10q
2 Austin Strine Shippensburg 7.36
3 Marcus Gabeau Susquehanna 7.45
4 Kashief Burton Unattached 7.46
5 James Kunz Susquehanna 7.59
6 Nick Sitterly UMBC 7.65
Heat 7 Preliminaries
1 Randolph Patrice UMBC 7.06q
2 Quran Cason Kutztown 7.22q
3 Armond Owens Susquehanna 7.23q
4 Sebastian Hall York (Pa.) 7.44
5 Cedric Barfield Susquehanna 7.48
6 Ryan Kalkbrenner Penn State T 7.52
Men 60 Meter Dash
================================================================
IC4A: I 6.98
Bucknell: B 6.84 2012 Justin Hicks
Facility: F 6.72 2004 P. Obuon, VMI
Name Year School Finals
================================================================
Section 1 Finals
1 Malachi Bostic-Wattley Bucknell 7.12
2 Josiah Owhe Penn State T 7.14
3 Ryan Banta York (Pa.) 7.15
4 Devon Walker Unattached 7.17
5 Quran Cason Kutztown 7.21
6 Daniel Gevirtz Bucknell 7.25
7 Trae Proctor Unattached 7.27
8 Armond Owens Susquehanna 7.28
Section 2 Finals
1 Matthew Kujawski Shippensburg 6.93I
2 Kwane Hayle Susquehanna 6.94I
3 Randolph Patrice UMBC 6.98I
4 Daryian Miles St. Francis 7.02
5 Patryk Najbar Bucknell 7.04
6 Corey King Lock Haven 7.06
6 Romarr Mayle Shippensburg 7.06
8 Tyler Ford UMBC 7.12
Men 200 Meter Dash
================================================================
IC4A: I 22.63
Bucknell: B 21.55 2013 Christian Lupica
Facility: F 21.84 2013 C. Lupica, Bucknell
Name Year School Finals
================================================================
Section 1
1 Alex Bellott Penn State T 25.27
2 James Kunz Susquehanna 25.48
3 Tony DiSalvo Unattached 26.08
Section 2
1 Cedric Barfield Susquehanna 23.79
2 Marcus Gabeau Susquehanna 24.18
Section 3
1 Ryan Kalkbrenner Penn State T 24.08
2 John Follety York (Pa.) 24.58
3 Ramsey Nasser Penn State T 24.61
4 Tim Pechart York (Pa.) 25.15
Section 4
1 Daniel Drozdowsky St. Francis 23.65
Section 5
1 Andrew Kujawski Shippensburg 22.98
2 Armond Owens Susquehanna 23.33
3 Andrew Latchford Shippensburg 24.11
4 Sebastian Hall York (Pa.) 24.14
Section 6
1 Corey King Lock Haven 23.02
2 Romarr Mayle Shippensburg 23.16
3 Nathan Sweeley Lock Haven 23.40
4 Ryan Banta York (Pa.) 23.42
Section 7
1 Robert Bales Shippensburg 22.70
2 Evan2 Schardt Penn State T 23.12
3 Braeden Rembert Kutztown 24.27
Section 8
1 Malachi Bostic-Wattley Bucknell 22.59I
2 Trevor Shuler St. Francis 22.65
3 Ron Smith Kutztown 23.14
4 Kashief Burton Unattached 23.89
Section 9
1 Matthew Kujawski Shippensburg 22.10I
2 Daryian Miles St. Francis 22.52I
Men 300 Meter Dash
================================================================
Bucknell: B 34.77 2013 Christian Lupica
Facility: F 34.13 2011 L. Gordon, Unattached
Name Year School Finals
================================================================
Section 1
1 Ehab Abutaleb UMBC 37.73
2 Jeysonlee Jones Unattached 37.82
3 Andrew Sarver York (Pa.) 40.64
Section 2
1 Anthony Menza Bucknell 35.70
2 Cody Haupt Bucknell 37.87
Section 3
1 Christian Lupica Bucknell 34.62B
2 Kevin Tapper Bucknell 34.98
3 Kevin Keller Bucknell 37.07
4 Nicholas Conway St. Francis 37.14
Men 400 Meter Dash
================================================================
IC4A: I 49.98
Bucknell: B 47.46 2012 Robert Arent
Facility: F 48.32 2007 K. Boyle, Bucknell
Name Year School Finals
================================================================
Section 1
1 Darnell Tillman York (Pa.) 53.10
2 Austin Gallagher Kutztown 54.37
3 Michael McLendon UMBC 54.59
4 Brandon Mendoza Susquehanna 56.91
Section 2
1 John Rybak UMBC 51.45
2 Nathan Sweeley Lock Haven 52.07
3 Daniel Drozdowsky St. Francis 52.32
4 Tanner Lipsky Kutztown 53.43
5 Robert Lee Bloomsburg 53.79
Section 3
1 Andrew Latchford Shippensburg 51.76
2 Ron Smith Kutztown 51.80
3 Asanka Ekanayake UMBC 52.23
4 Dominic Raguz Shippensburg 52.64
5 Mychal Robinson Kutztown 55.40
Section 4
1 Kevin Shaw Shippensburg 50.67
2 Timmy Usher Shippensburg 51.31
3 Jordan Jones Shippensburg 51.55
4 Sean Gipson Unattached 51.69
5 Niko Coaxum UMBC 52.36
Section 5
1 Jacob Eaton Hall Bucknell 50.16
2 Andrew Kujawski Shippensburg 50.18
3 Robert Bales Shippensburg 50.47
4 Eric Bologa Shippensburg 50.51
5 Trevor Shuler St. Francis 50.59
Men 500 Meter Run
================================================================
IC4A: I 1:06.20
Bucknell: B 1:02.34 1984 Mike Geraghty
Facility: F 1:02.34 1984 M. Geraghty, Bucknell
Name Year School Finals
================================================================
Section 1
1 Evan Swanson Penn State T 1:09.03
2 Cedric Forbes St. Francis 1:09.71
3 Nick Long Lock Haven 1:10.77
4 Josh Miller McDaniel 1:26.06
Section 2
1 Erick Soetje UMBC 1:06.87
2 RC Mclaughlin Penn State T 1:08.96
3 Ellington Carthan UMBC 1:09.47
4 Alex Schulties UMBC 1:13.01
Section 3
1 Alex Reese Penn State T 1:06.31
2 Dennis Logan Bucknell 1:06.47
3 Jacob Ashkettle Bucknell 1:07.33
4 Darrius Oxley UMBC 1:08.69
5 James Harley Penn State T 1:13.05
Men 800 Meter Run
================================================================
IC4A: I 1:56.13
Bucknell: B 1:50.30 1977 Thomas McLean
Facility: F 1:51.09 2007 S. Strauman, IUP
Name Year School Finals
================================================================
Section 1
1 Ed Winslow Unattached 2:03.93
2 Sage Weikel Susquehanna 2:04.92
3 Torin McFarland Susquehanna 2:06.26
4 Clayton Blose Lock Haven 2:07.63
5 Colin Myers Kutztown 2:08.48
6 Jay Hiller Penn State T 2:10.52
7 John Beck Penn State T 2:13.78
Section 2
1 Matt Erford Susquehanna 2:01.78
2 Brendon Albaugh Susquehanna 2:02.06
3 Ethan Allnutt UMBC 2:02.35
4 Jake Zamostny McDaniel 2:02.59
5 Zach Eyer Bloomsburg 2:02.60
6 Sean Gipson Unattached 2:02.72
7 Pat Anske UMBC 2:09.63
Section 3
1 Jack Felt Lock Haven 1:57.31
2 Mathieu Bee Shippensburg 1:57.88
3 Charles Bolinger UMBC 1:58.39
4 Jordan Jackson Bucknell 1:58.92
5 Justin Elchynski Lock Haven 1:59.40
6 Rami Phillips UMBC 1:59.50
7 Matt Devlin Kutztown 2:00.06
8 Adam Syty Bucknell Alu 2:00.42
Men 1 Mile Run
================================================================
IC4A: I 4:17.75
Bucknell: B 4:04.54 1989 Steve West
Facility: F 4:03.20 1979 J. Derienzo, NYAC
Name Year School Finals
================================================================
Section 1
1 Kyle Gibson Unattached 4:25.67
2 Nick Johnson UMBC 4:30.58
3 Andrew Kereszetes UMBC 4:33.17
4 Scott Sullivan Susquehanna 4:33.30
5 Zach Hopkins UMBC 4:34.52
6 Garrett Derringer Penn State T 4:37.33
7 Pat Anske UMBC 4:38.28
8 Cole Conte Bucknell 4:41.75
9 Justin Skavery Susquehanna 4:51.32
10 Jay Hiller Penn State T 4:51.43
11 Conor Perry UMBC 4:55.60
12 John Beck Penn State T 5:05.03
Men 3000 Meter Run
================================================================
IC4A: I 8:32.88
Bucknell: B 8:05.04 1985 Brian Harshman
Facility: F 8:08.10 1983 B. Reifsnyder, Bucknell
Name Year School Finals
================================================================
1 Peter Merkel McDaniel 9:22.84
2 Austin Iovoli Susquehanna 9:26.57
3 Jake Brodeur Unattached 9:31.50
4 Mark Harrel Susquehanna 9:35.67
5 Peter Lynch Susquehanna 9:48.97
6 James Heilman McDaniel 10:02.50
7 Joe Long Penn State T 10:23.38
8 Jason Stein McDaniel 10:49.73
Men 5000 Meter Run
================================================================
IC4A: I 14:51.94
Bucknell: B 14:03.34 1979 George Buckheit
Facility: F 14:03.34 1979 G. Buckheit, Bucknell
Name Year School Finals
================================================================
1 Alex Monroe Lock Haven 14:17.86I
2 Charles Murphy Unattached 15:22.78
3 Zach Kaminski DeSales 15:23.56
4 Noah Hutton UMBC 15:23.77
5 Nate Noll DeSales 15:33.10
6 Alex Price Susquehanna 15:35.26
7 David Ringwood Unattached 15:36.75
8 Bryan Megee DeSales 15:45.05
9 Kyle Phillips Bloomsburg 15:45.72
10 Evan Skelton Susquehanna 15:50.37
11 Justin O'Brien Stucco Runni 16:21.84
12 Andrew Merz Unattached 16:35.08
13 Devon Pepper York (Pa.) 17:43.97
Men 60 Meter Hurdles
================================================================
IC4A: I 8.25
Bucknell: B 8.04 2013 Christian Lupica
Facility: F 7.99 2007 C. Lavanne, Unattached
Name Year School Prelims
================================================================
Heat 1 Preliminaries
1 Purcell Freeman St. Francis 8.36q
2 Darien Gray York (Pa.) 8.64q
3 James Lassiter St. Francis 8.67q
4 Tyler Matunis Unattached 8.92q
5 Cody Haupt Bucknell 9.52
6 Andrew Sarver York (Pa.) 9.79
Heat 2 Preliminaries
1 Christian Lupica Bucknell B 8.04q
2 Nicholas Conway St. Francis 8.41q
3 Austin Strine Shippensburg 8.51q
4 Eric Hertzog Shippensburg 8.79q
5 Ehab Abutaleb UMBC 8.89q
6 Matthew Merritt Shippensburg 9.15q
7 Kevin Melley Susquehanna 9.17q
8 Danny Meyer Shippensburg 9.17
Heat 3 Preliminaries
1 Trae Proctor Unattached I 8.06q
2 Kashief Burton Unattached 8.60q
3 Eric Bologa Shippensburg 8.71q
4 Matt Ishman Bloomsburg 9.00q
5 Brian Etz Susquehanna 9.01q
6 Nelson Beimfohr Shippensburg 11.28
Men 60 Meter Hurdles
================================================================
IC4A: I 8.25
Bucknell: B 8.04 2013 Christian Lupica
Facility: F 7.99 2007 C. Lavanne, Unattached
Name Year School Finals
================================================================
Section 1 Finals
1 Eric Bologa Shippensburg 8.69
2 Ehab Abutaleb UMBC 8.77
3 Kevin Melley Susquehanna 9.02
4 Matthew Merritt Shippensburg 9.05
5 Matt Ishman Bloomsburg 9.12
6 Brian Etz Susquehanna 9.20
Section 2 Finals
1 Trae Proctor Unattached 8.00I
2 Christian Lupica Bucknell 8.03B
3 Purcell Freeman St. Francis 8.27
4 Nicholas Conway St. Francis 8.35
5 Austin Strine Shippensburg 8.51
5 Kashief Burton Unattached 8.51
7 Darien Gray York (Pa.) 8.60
8 James Lassiter St. Francis 8.68
Men 4x400 Meter Relay
================================================================
IC4A: I 3:23.08
Bucknell: B 3:12.38 2013 Tapper, Menza, Eaton-Hall, Lupica
Facility: F 3:15.05 1999 Hampton
School Finals
================================================================
Section 1
1 Umbc 'D' 3:31.70
1) Kyle Baker 2) Michael McLendon
3) Asanka Ekanayake 4) Tyler Ford
2 Kutztown 'B' 3:39.05
1) Tanner Lipsky 2) Austin Gallagher
3) Colin Myers 4) Braeden Rembert
3 Umbc 'C' 3:40.20
1) Nick Johnson 2) Ethan Allnutt
3) Conor Perry 4) Pat Anske
-- Lock Haven 'B' DNF
1) Tyler Cox 2) Corey King
3) Clayton Blose 4) Robert Shorthouse
-- Penn State T&F Club 'B' DNF
1) Evan Swanson 2) Zach Callahan
3) Garrett Derringer 4) Angel Lazu
Section 2
1 Shippensburg 'B' 3:26.37
1) Timmy Usher 2) Dominic Raguz
3) Andrew Latchford 4) Jordan Jones
2 Bucknell 'B' 3:28.75
1) Jordan Jackson 2) Grant Reynolds
3) Jacob Ashkettle 4) Kevin Keller
3 Umbc 'B' 3:32.97
1) Charles Bolinger 2) Rami Phillips
3) Alex Schulties 4) Andrew Kereszetes
4 York (Pa.) 'A' 3:37.64
1) Darnell Tillman 2) John Follety
3) Darien Gray 4) Sebastian Hall
5 Susquehanna 'A' 3:41.23
1) Brendon Albaugh 2) Matt Erford
3) Peter Kerns 4) Brandon Mendoza
Section 3
1 Shippensburg 'A' 3:20.62I
1) Eric Bologa 2) Andrew Kujawski
3) Kevin Shaw 4) Robert Bales
2 Bucknell 'A' 3:21.49I
1) Kevin Tapper 2) Jacob Eaton Hall
3) Dennis Logan 4) Anthony Menza
3 Umbc 'A' 3:26.22
1) Erick Soetje 2) Niko Coaxum
3) Ellington Carthan 4) Darrius Oxley
4 St. Francis (Pa.) 'A' 3:30.26
1) Cedric Forbes 2) Trevor Shuler
3) James Lassiter 4) Daniel Drozdowsky
5 Lock Haven 'A' 3:35.73
1) Justin Elchynski 2) Nathan Sweeley
3) Jack Felt 4) Nick Long
6 Kutztown 'A' 3:35.77
1) Quran Cason 2) Ron Smith
3) Matt Devlin 4) Mychal Robinson
Men High Jump
==========================================================================
IC4A: I 2.04m
Bucknell: B 6-10.75 1982 Ted Lewis
Facility: F 7-00 1995 S. Blais, Villanova
Name Year School Finals
==========================================================================
Flight 1
1 Jalen Ramsey Shippensburg 2.13mI 6-11.75
1.81 1.86 1.91 1.96 2.01 2.06 2.10 2.13 2.16
P P P XO O O O XXO XXX
2 Momodou Drammeh UMBC 2.01m 6-07.00
1.81 1.86 1.91 1.96 2.01 2.06
P P O XO XXO XXX
3 Ja'Quee Munger Shippensburg 1.96m 6-05.00
1.81 1.86 1.91 1.96 2.01
P O XO XXO XXX
3 Griffin Schwab Bloomsburg 1.96m 6-05.00
1.81 1.86 1.91 1.96 2.01
O O O O XXX
5 Elijah Kay Bucknell 1.91m 6-03.25
1.81 1.86 1.91 1.96
O XXO O XXX
5 Nicholas Conway St. Francis 1.91m 6-03.25
1.81 1.86 1.91 1.96 2.01 2.06
P XO O PPP PPP XXX
7 Austin Strine Shippensburg 1.86m 6-01.25
1.81 1.86 1.91
P XO XXX
7 Nicholas Miller St. Francis 1.86m 6-01.25
1.81 1.86 1.91
XO XXO XXX
7 Robert Shorthouse Lock Haven 1.86m 6-01.25
1.81 1.86 1.91
O XO XXX
10 Samuel McCloy Unattached 1.81m 5-11.25
1.81 1.86
XXO XXX
10 Earvin Paul Bloomsburg 1.81m 5-11.25
1.81 1.86
O XPP
10 Ellington Carthan UMBC 1.81m 5-11.25
1.81 1.86
O XXX
10 Anthony Pinter Penn State T 1.81m 5-11.25
1.81 1.86
XXO XXX
10 Jeremy Campbell Susquehanna 1.81m 5-11.25
1.81 1.86
XO XXX
10 Trey Bailey Susquehanna 1.81m 5-11.25
1.81 1.86
O XXX
-- Matthew Merritt Shippensburg NH
1.81
XXX
-- Juwaan Bellamy St. Francis NH
1.81
XXX
Men Pole Vault
==========================================================================
IC4A: I 4.80m
Bucknell: B 17-03 2000 Dave Pomfret
Facility: F 17-07.25 2003 J. Scott, Allegheny
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Nicholas Burnett ConnQuest 4.65m 15-03.00
4.05 4.20 4.35 4.50 4.65 4.80
P P P XO XO XXX
1 Scott Weismiller Bucknell 4.65m 15-03.00
4.05 4.20 4.35 4.50 4.65 4.80
P O XO O XXO XXX
3 Lanny Buck Kutztown 4.50m 14-09.00
4.05 4.20 4.35 4.50 4.65
P P P O XXX
3 Sean Burns Kutztown 4.50m 14-09.00
4.05 4.20 4.35 4.50 4.65
P P O XXO XXX
5 Ryan Steinbugl St. Francis 4.35m 14-03.25
4.05 4.20 4.35 4.50
P P O XXX
5 Liam Stott UMBC 4.35m 14-03.25
4.05 4.20 4.35 4.50
O O XO XXX
7 Connor McHugh Shippensburg 4.20m 13-09.25
4.05 4.20 4.35
O XO XXX
7 Adam Mszanski Bucknell 4.20m 13-09.25
4.05 4.20 4.35
XO O XXX
7 Zach Winters Bucknell 4.20m 13-09.25
4.05 4.20 4.35
XXO O XXX
10 Thomas Carman UMBC 4.05m 13-03.50
4.05 4.20
XXO XXX
10 James Rees Unattached 4.05m 13-03.50
4.05 4.20
XO XXX
10 Danny Meyer Shippensburg 4.05m 13-03.50
4.05 4.20
O XXX
-- Michael Brillant Unattached NH
4.05
XXX
-- Robert Varano Unattached NH
4.05
XXX
-- Charles Ackerman Unattached NH
4.05
XXX
-- Peter Lanzi Bucknell NH
4.05
XXX
-- Dominic Mannello Bloomsburg NH
4.05
XXX
-- Nelson Beimfohr Shippensburg NH
4.05
XXX
-- Adam Phillippi Shippensburg NH
4.05 4.20 4.35
P P XXX
Men Long Jump
==========================================================================
IC4A: I 7.02m
Bucknell: B 25-00 2003 Noel Powell
Facility: F 25-00 2003 N. Powell, Bucknell
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Robert Lee Bloomsburg 6.28m 20-07.25
6.28m 6.19m 6.25m
2 Tyler Matunis Unattached 6.09m 19-11.75
6.09m FOUL FOUL
3 Andrew Sarver York (Pa.) 5.92m 19-05.25
PASS 5.92m PASS
-- Juwaan Bellamy St. Francis FOUL
FOUL PASS FOUL
-- Kyle Dunn McDaniel FOUL
FOUL PASS PASS
-- Michael Kacer Achilles Fre FOUL
FOUL PASS PASS
-- Justin Glaze UMBC FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Nicholas Burnett ConnQuest DNF
PASS PASS PASS
-- Desmond Edwards Susquehanna DNF
PASS PASS PASS
-- Matthew Cultrera Susquehanna DNF
PASS PASS PASS
-- Joe Lalli York (Pa.) DNF
PASS PASS PASS
Flight 2
1 LeQuan Chapman Shippensburg 7.01m 23-00.00
6.75m 6.96m 6.93m 7.01m 6.99m FOUL
2 Matthew Terry Shippensburg 6.87m 22-06.50
6.87m FOUL 6.67m FOUL FOUL FOUL
3 Ray Holmes Bucknell 6.78m 22-03.00
FOUL 6.67m 6.78m 6.77m PASS FOUL
4 Kevin Tapper Bucknell 6.71m 22-00.25
FOUL FOUL 6.71m 6.57m FOUL 6.28m
5 Richard Gatewood Kutztown 6.57m 21-06.75
6.57m 6.44m 6.13m 6.26m FOUL FOUL
6 Ben Burgess Bucknell 6.55m 21-06.00
6.20m 6.50m 6.39m 6.43m 6.55m 6.47m
7 Devon Fisher Shippensburg 6.40m 21-00.00
6.40m 6.12m 6.20m 6.05m PASS PASS
7 Kyle McKeen Unattached 6.40m 21-00.00
FOUL 6.24m 6.40m FOUL FOUL 6.16m
9 Alex Prieto Bucknell 6.32m 20-09.00
FOUL 6.32m FOUL
10 Daniel Gevirtz Bucknell 6.29m 20-07.75
FOUL 6.29m FOUL
-- Solomon Simpkins IV St. Francis FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Zach Callahan Penn State T DNF
PASS PASS PASS
Men Triple Jump
==========================================================================
IC4A: I 14.45m
Bucknell: B 50-03.50 1977 Bill Gravely
Facility: F 51-09.75 2003 J. Gooden, Towson
Name Year School Finals
==========================================================================
Flight 1
1 Victor Cotton Penn State T 13.53m 44-04.75
13.53m FOUL FOUL PASS PASS PASS
2 Darien Gray York (Pa.) 13.31m 43-08.00
13.26m 13.31m 13.09m 12.82m PASS PASS
3 Timothy Hale Unattached 13.00m 42-08.00
13.00m 12.61m PASS
-- Robert Shorthouse Lock Haven ND
PASS PASS PASS
-- Loi Nguyen McDaniel ND
PASS PASS
-- Desmond Edwards Susquehanna ND
PASS PASS PASS
-- Momodou Drammeh UMBC FOUL
PASS FOUL PASS
-- Matthew Cultrera Susquehanna FOUL
FOUL FOUL PASS
Flight 2
1 Aboshioma Obemeata Unattached 14.46mI 47-05.25
14.06m 14.29m 14.46m PASS PASS PASS
2 LeQuan Chapman Shippensburg 14.45mI 47-05.00
13.74m 13.98m 14.45m PASS PASS PASS
3 Ray Holmes Bucknell 14.43m 47-04.25
FOUL FOUL 14.43m 14.28m PASS 14.36m
4 Matthew Terry Shippensburg 14.09m 46-02.75
13.76m 14.09m FOUL PASS PASS PASS
5 Kyle McKeen Unattached 13.93m 45-08.50
13.61m FOUL FOUL 13.20m FOUL 13.93m
6 Alex Prieto Bucknell 13.52m 44-04.25
13.30m 13.52m 13.30m FOUL FOUL 13.12m
-- Joe Lalli York (Pa.) ND
PASS PASS PASS
-- Ben Burgess Bucknell FOUL
FOUL FOUL FOUL
Men Shot Put
==========================================================================
IC4A: I 15.70m
Bucknell: B 55-08.25 2013 Tom Barr
Facility: F 61-05 2007 K. Kirton, UMES
Name Year School Finals
==========================================================================
Flight 1
1 Yao Adentor Unattached 16.54mI 54-03.25
15.56m 16.54m FOUL
2 Patrick Lehman Bloomsburg 13.03m 42-09.00
FOUL 13.03m FOUL
3 Alexander Palescandolo York (Pa.) 12.97m 42-06.75
12.97m FOUL FOUL
4 Kyle Dunn McDaniel 12.91m 42-04.25
FOUL FOUL 12.91m
5 Raymond Stinsman UMBC 12.72m 41-08.75
12.72m FOUL FOUL
-- Zaire Ali Lock Haven FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Jimmy Werner Lock Haven FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Christopher Varichione Kutztown FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Connor Heavner McDaniel FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Eddie Kraft York (Pa.) FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Caleb Bartlett Shippensburg FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Garrett Vandebrake Shippensburg FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Olu Shoyoye Bucknell FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Tyler Shawver Unattached FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Christian Assile Susquehanna FOUL
FOUL FOUL FOUL
Flight 2
1 Grant Smith Shippensburg 17.37mI 57-00.00
16.57m 16.92m 16.93m 17.37m 17.11m 17.21m
2 Jack Rosenstein Bloomsburg 15.66m 51-04.50
FOUL 14.09m 14.76m 15.17m 15.47m 15.66m
3 Jesse Fogg Unattached 15.55m 51-00.25
13.00m 14.12m 15.13m 15.55m 15.41m 15.43m
4 Jack Fellows Bucknell 15.40m 50-06.25
14.28m 12.96m 14.48m 14.81m 14.81m 15.40m
5 Jake Heim Lock Haven 14.91m 48-11.00
14.09m 13.82m 14.91m FOUL FOUL FOUL
6 Eric Edwards St. Francis 14.77m 48-05.50
14.77m 14.18m 13.76m 14.17m 14.36m 14.52m
7 Thor Serafenas UMBC 14.73m 48-04.00
14.73m FOUL FOUL FOUL 14.68m FOUL
8 Charlito Iwuagwu Shippensburg 14.41m 47-03.50
13.73m 14.41m 14.21m
9 Chris Nelson Shippensburg 14.06m 46-01.50
13.05m 13.16m 14.06m
10 Shamsiddin Little St. Francis 13.70m 44-11.50
13.70m 12.65m 13.52m
11 Tom Schetroma Susquehanna 13.51m 44-04.00
13.44m 13.15m 13.51m
12 Tyler Kerstetter Shippensburg 13.23m 43-05.00
FOUL 12.97m 13.23m
13 Mark Stafurik Bucknell 13.01m 42-08.25
12.76m FOUL 13.01m
-- Matt Wyman Bucknell FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Brice Beals Lock Haven FOUL
FOUL FOUL FOUL
Men Weight Throw
==========================================================================
IC4A: I 17.00m
Bucknell: B 65-10.50 2007 Tyler Hoffman
Facility: F 67-07.50 2004 T. Carey, Saint Francis
Name Year School Finals
==========================================================================
Flight 1
1 Matt Wyman Bucknell 14.51m 47-07.25
13.30m 14.51m 13.63m
2 Tyler Kerstetter Shippensburg 14.02m 46-00.00
13.11m 13.89m 14.02m
3 Zaire Ali Lock Haven 13.68m 44-10.75
13.02m FOUL 13.68m
4 Patrick Lehman Bloomsburg 13.58m 44-06.75
13.00m 13.50m 13.58m
5 Garrett Vandebrake Shippensburg 12.97m 42-06.75
12.97m 12.77m FOUL
6 Shamsiddin Little St. Francis 12.90m 42-04.00
ND 12.90m FOUL
-- Eddie Kraft York (Pa.) ND
ND ND ND
-- Dylan Gavin Susquehanna ND
ND ND ND
-- Luis Miramontes McDaniel FOUL
ND FOUL ND
-- Tyler Shawver Unattached FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Nicholas Myers St. Francis FOUL
FOUL FOUL ND
Flight 2
1 Eric Edwards St. Francis 15.74m 51-07.75
15.40m 14.91m FOUL FOUL 15.74m FOUL
2 Nigel Robinson Bucknell 15.17m 49-09.25
14.66m 15.17m 14.76m
3 Yao Adentor Unattached 15.01m 49-03.00
14.56m 15.01m 15.00m
4 Charlito Iwuagwu Shippensburg 14.80m 48-06.75
13.40m 14.80m 14.26m
5 Olu Shoyoye Bucknell 14.56m 47-09.25
ND 14.56m FOUL
6 Caleb Bartlett Shippensburg 14.34m 47-00.75
13.52m 14.34m FOUL
7 Mark Stafurik Bucknell 14.20m 46-07.25
FOUL 14.14m 14.20m
8 Carl Frauenpreis Bloomsburg 14.16m 46-05.50
14.16m FOUL FOUL
9 Jesse Fogg Unattached 14.13m 46-04.25
14.03m 13.22m 14.13m
-- Seth Landgraf Susquehanna FOUL
FOUL ND FOUL
-- John Dominski Bloomsburg FOUL
FOUL ND ND
-- Christopher Varichione Kutztown FOUL
FOUL FOUL FOUL
Flight 3
1 Chris Nelson Shippensburg 17.90mI 58-08.75
17.25m 17.90m 17.56m FOUL 17.46m 16.89m
2 Jack Rosenstein Bloomsburg 17.15mI 56-03.25
16.18m 16.19m 17.07m 16.16m 16.34m 17.15m
3 Jack Fellows Bucknell 16.89m 55-05.00
15.38m 16.46m 16.61m 16.22m 15.98m 16.89m
4 Brice Beals Lock Haven 16.70m 54-09.50
15.96m 16.70m FOUL FOUL 16.09m 16.24m
5 Tyler Rolshausen Kutztown 15.63m 51-03.50
15.01m 15.63m 15.61m 15.07m 15.46m 14.78m
6 Jake Heim Lock Haven 15.48m 50-09.50
FOUL FOUL 15.48m FOUL 15.45m FOUL
7 Thor Serafenas UMBC 15.47m 50-09.25
15.36m 15.47m FOUL 15.01m FOUL FOUL
8 Grant Smith Shippensburg 15.11m 49-07.00
15.11m 15.00m 14.74m
9 Raymond Stinsman UMBC 14.76m 48-05.25
14.76m 14.37m 14.65m
9 Jimmy Werner Lock Haven 14.76m 48-05.25
13.65m 14.68m 14.76m
11 Matt Fish Lock Haven 14.69m 48-02.50
14.23m FOUL 14.69m
|